O PROJEKTE

Dr. Stan je projektom spoločnosti A-medi management. Naše aktivity sú zamerané na vzdelávanie odbornej aj laickej verejnosti v oblasti zdravotníctva. Organizácia konferencií, seminárov a iných podujatí určených pre lekárov, ale aj množstvo iných aktivít určených pre verejnosť, nám priniesli know-how, ktoré sa chystáme využiť aj na festivale Pohoda.

Vieme, že na Slovensku máme špičkových odborníkov, ktorým záleží na zdraví svojich pacientov. Práve v spolupráci s nimi chceme širokej verejnosti priniesť informácie a porozprávať sa o témach, ktoré v bežných rozhovoroch nemajú vždy priestor.

Dr. Stan ťa preto pozýva na svoje oddelenia ARO a JIS! Na ARE (Aktívne rečnícke oddelenie) budeš mať možnosť zapojiť sa do diskusie o ochoreniach, ich liečbe, prevencií, ale aj o kontroverzných témach spojených s oblasťou zdravia. Diskutovať budeš priamo s lekármi a je len na tebe, koľko sa budeš pýtať.

Na JISke (Jednotka Intenzívnej Spolupráce) si môžeš s pomocou lekárov otestovať svoj zdravotný stav a naučiť sa zachrániť život. Množstvo interaktívnych činností, ako aj mini ordinácie, budú pripravené na tvoju návštevu. Jednoducho, je sa na čo tešiť!

ARO

ARO (Aktívne Rečnícke Oddelenie) je diskusná časť stanu s kapacitou 150 osôb, v ktorej v hodinových intervaloch prebiehajú diskusie s lekármi a inými odborníkmi. Príď si s nami podebatovať aj o nasledujúcich témach:


PIATOK 7. JÚL 2017

Infekčné a pohlavné ochorenia

Cukrovka – Epidémia 3. tisícročia

O mýtoch a dô(kazoch) v medicíne

Prvá pomoc – anafylaktický šok

Letom svetom – Cestovateľské očkovanie

Sclerosis multiplex – ochorenie mladých?

SOBOTA 8. JÚL 2017

Ochorenia krvi – Anémia

Je tvoj HIV status v pohode?

Všetko o očkovaní

Neonatológia – gynekológia

Po pohode traja! Alebo ako otehotnieť?

Ochorenia pečene – Hepatitída

STAN

JIS

Na JISke (Jednotka Intenzívnej Spolupráce) sme pripravili interaktívny program, ktorý dopĺňa program na ARE o zábavné a náučné činnosti. Či už sa diskusie zúčastníš, alebo nie, zapoj sa s nami do týchto aktivít:

Kurz prvej pomoci



Koľkí z nás skutočne vedia, ako podať prvú pomoc? Možno ťa to učili v škole, alebo keď si robil vodičák, no veril by si si? To, ako správne a bez rozmýšľania podať prvú pomoc v rôznych situáciách, ťa s radosťou naučí náš tím odborníkov.

Poradne



Máš nejasnosti týkajúce sa zdravia a nevieš koho sa spýtať? Alebo vieš a nemal si odvahu? Na JISke ťa čaká množstvo lekárov odhodlaných zodpovedať otázky, čo trápia nejedného z nás. Aj tie kurióznejšie. Pripraví sa na teba napríklad oftalmológ, hematológ, neurológ, gynekológ ale aj mnohí iní.

Screening a vyšetrenia



Vieme, že popri práci, škole a všetkých tých festivaloch, môže byť ťažké nájsť si čas a navštíviť lekára. Preto lekárov prinesieme priamo k tebe a budeš mať možnosť dať sa vyšetriť priamo na festivale. Na krv a tlak sa ti pozrie náš hematológ. Oči a zrak ti zas skontroluje očný lekár. V tomto prípade však upozorňujeme, že výsledky po pár pivečkách môžu byť skreslené.

STAN

PROGRAM ARO

Piatok 7.7.2017 Sobota 8.7.2017
10:00 – 11:00 Infekčné a pohlavné ochorenia Ochorenia krvi – Anémia
11:30 – 12:30 Cukrovka - Epidémia 3. tisícročia Je tvoj HIV status v pohode?
13:30 – 14:30 O mýtoch a dô(kazoch) v medicíne Všetko o očkovaní
15:00 – 16:00 Prvá pomoc – anafylaktický šok Neonatológia – gynekológia
16:30 – 17:30 Letom svetom – Cestovateľské očkovanie Po pohode traja! Alebo ako otehotnieť?
18:00 – 19:00 Sclerosis multiplex – ochorenie mladých? Ochorenia pečene – Hepatitída

PROGRAM JIS

Piatok 7.7.2017

Prvá pomoc Poradňa 1 Poradňa 2 Poradňa 3
10:30 – 11:00
11:00 – 11:30
11:30 – 12:00
12:00 – 12:30 MUDr. Petra Senešiová
oftalmológ
MUDr. Igor Straka
neurológ
prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.
infektológ
12:30 – 13:00
13:00 – 13:30
13:30 – 14:00
14:00 – 14:30
14:30 – 15:00 MUDr. Vladimír Uličiansky
diabetológ
MUDr. Ivan Bakoš
infektológ
MUDr. Darina Petrleničová, PhD.
neurológ
15:00 – 15:30
15:30 – 16:00
16:00 – 16:30
16:30 – 17:00
17:00 – 17:30 MUDr. Alice Kušnírová
neurológ
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD.,
MBA, Dott. Ric., MHA – imunológ
MUDr. Petra Senešiová
oftalmológ
17:30 – 18:00
18:00 – 18:30
18:30 – 19:00

Sobota 8.7.2017

Prvá pomoc Poradňa 1 Poradňa 2 Poradňa 3
10:30 – 11:00
11:00 – 11:30
11:30 – 12:00 doc. MUDr. Viera Fábryová, CSc, mim.prof.
hematológ
MUDr. Peter Krcho, PhD.
neonatológ
MUDr. Peter Kaščák, PhD.
gynekológ
12:00 – 12:30
12:30 – 13:00
13:00 – 13:30
13:30 – 14:00
14:00 – 14:30 MUDr. Marek Rác
hepatológ
MUDr. Michaela Grossová, PhD.
gynekológ
MUDr. Lilija Burianová
pediater
14:30 – 15:00
15:00 – 15:30
15:30 – 16:00
16:00 – 16:30
16:30 – 17:00 MUDr. Marta Špániková
pediater
prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH
vakcinológ
MUDr. Azzaden Shunnar
infektológ
17:00 – 17:30
17:30 – 18:00
18:00 – 18:30
18:30 – 19:00

DISKUTÉRI

doc. MUDr. Viera Fábryová, CSc, mim.prof.

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott. Ric., MHA

prof. MUDr. Karol Králinský, PhD.

MUDr. Darina Petrleničová, PhD.

MUDr. Ivan Bakoš

doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH

MUDr. Michaela Grossová, PhD.

MUDr. Azzaden Shunnar

prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.

MUDr. Peter Kaščák, PhD.

MUDr. Peter Krcho, PhD.

prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH

MUDr. Petra Senešiová

doc. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH.

MUDr. Marta Špániková

MUDr. Vladimír Uličiansky

MUDr. Janka Andrašovičová Burdová

MUDr. Marek Rác

STAN

Dr. Stan je komfortne zariadený priestor, v ktorom ťa počas horúcich letných dní radi privítame. Keď prídeš aktívne diskutovať na ARO alebo sa rozhodneš zabehnúť na JISku, bude pre teba pripravené príjemné posedenie na tulivakoch, zopár ventilátorov a náš milý personál.

VAŠE OTÁZKY

1. kolo zodpovedaných otázok, ktoré sa nestihli zodpovedať v Dr. Stan na festivale Pohoda

Rad by som sa spytal na vas nazor na ockovanie rotarixom, nakolko je medicinsky opotstatnene alebo presadzovane lobingom farmaspolocnosti. dakujem.

Možno vás môj názor až tak neuspokojí, možno si budete myslieť, že som tiež ovplyvnená farmafirmami, tak nebudem písať môj názor ale moje skúsenosti. Očkujem proti rotavírusom asi desať rokov, v súčasnosti mám zaočkovaných z dojčiat v mojej starostlivosti asi 70 percent. Mala som trojmesačné dievčatko zaočkované v druhom mesiaci proti rotavírusom, keď malo tri mesiace bola Veľká Noc a prišlo k nim na návštevu dievčatko, ktoré v zapätí malo prejavy rotavírusovej infekcie a bolo hospitalizované. Brat nášho dievčatka, ktorý nebol očkovaný proti rotavírusom ochorel, ale dievčatko neochorelo. Iné dievčatko som zaočkovala proti rotavírusom a neskôr muselo byť hospitalizované v nemocnici, kde ležalo vedľa dieťatka, u ktorého sa následne potvrdila rotavírusová infekcia. Očkované dieťatko neochorelo, naopak dieťa, ktoré nebolo očkované a ležalo v nemocnici kvôli zápalu močových ciest následne malo ochorenie rotavírusové, ktoré v nemocnici dostalo. Moja priateľka pracuje na infekčnom oddelení a povedala mi, že mali za rok cca 600 detí s ochorením spôsobeným rotavírusmi a v zapätí dodala: ale od teba nebolo ani jedno. Asi to bude súvisieť s tým, že 70% detí je očkovaných. Mávam aj ja rotavírusové ochorenia, ale u detí, ktoré rodičia očkovať nedali.

MUDr. Marta Špániková

Ma lekar moznost nahlasit “iniciativnu” mamicku na socialke ci inom urade ak ohrozuje svoje dieta alebo okolie mladistvych? Ako sa da zabezpecit verejny zaujem pred mamickou/rodicom ktory takto ohrozuje takto svoje okolie?

Môžeme napísať podobne ako v predchádzajúcej otázke na túto tému: lekár zo zákona oznámi príslušnému úradu verejného zdravotníctva, že menované dieťa /bez ďalších informácií o ňom, napr. adresa rodné číslo/ nie je očkovane proti konkrétnemu ochoreniu bez toho, aby malo kontraindikáciu očkovania. Následne je rodič predvolaný na úrad verejného zdravotníctva na riešenie problému neočkovania. Podľa výsledku jednania sú úradom vyvodené dôsledky podľa zákona, pri trvaní na odmietnutí očkovania, je rodičom stanovená pokuta. Podľa našich zákonov dieťa chodí do predškolského zariadenia, na tábory, školy v prírode.

MUDr. Marta Špániková

Ako presvedcit rodica dietata v lekarni, ked je proti ockovaniu? Vysvetlit mu benefity alebo skor spomenut rizika?  

Riziká a benefity sa niekedy dajú vysvetliť na jednom príklade. Rodičia často odmietajú kombinované vakcíny a chceli by napríklad vyradiť zložku proti infekcii spôsobenej hemofilom influenzae typu B. Nevedia totiž, čo táto baktéria spôsobuje, okrem zápalu mozgových blán je to  aj zápal hrtanu, ktorý v minulosti nie zriedka končil smrťou malého dieťaťa, lebo sa zadusilo. Toto ochorenie, aj dnes rodičia dobre poznajú je to laryngitída, ale náš prístup k liečbe je dnes celkom iný. Pred érou očkovania proti hemofilovmu bacilovi sme u každého dieťaťa s laryngitidou nasadili širokospektrálne antibiotiká, aby sme pri laryngitíde zabránili možnému ťažkému až smrteľnému priebehu ak by príčinou bil spomínaný hemofilus, aj keď sme vedeli, že laryngitidu zväčša spôsobujú vírusy. Dnes, keď sú takmer všetky deti proti hemofilovej infekcii /HIB/ očkované antibiotiká pri laryngitide vôbec nepoužívame! Je to jasný dokaz o prospešnosti očkovania pre každé dieťa!

Určite by som zdôrazňovala benefity, pretože výrazne predčia riziká

MUDr. Marta Špániková

A čo tetanus? Je neinfekcny a očkuje sa.

Tetanus je ochorenie, ktoré nie je prenosné z človeka na človeka, ale  je infekčné.  Spôsobuje ho baktéria, ktorá sa vyskytuje v čreve cicavcov, hlavne koní, môže sa vyskytovať aj v čreve niektorých ľudí.  V pôde a prachu prežíva veľmi dlho – roky.  Riziko infikovania hrozí  pri otvorených poraneniach,  ktoré najčastejšie vznikajú pri športe, autohaváriách alebo domácich prácach vo vonkajšom prostredí.  Tetanická baktéria produkuje nervový jed tetanospasmín.  Jeho účinkom vznikajú  bolestivé napnutie svalstva, zvyčajne na celom tele. Aby ste si tú bolesť vedeli predstaviť, tak si spomeňte, keď ste niekedy dostali kŕče do lýtkového svalu. Chorý na tetanus má také bolesti vo všetkých svaloch. Pacienti nemôžu otvoriť ústa a nemôžu ani prehĺtať, majú kŕč v dýchacích svaloch, môžu sa udusiť.  Boli zaznamenané aj prípady prenosu tetanu znečistenými striekačkami pri   narkománii. Príkladom, ako je nebezpečné nedať  dieťa proti tetanu očkovať je ochorenie 10 ročného neočkovaného chlapca v Taliansku, ktorý spadol z bicykla a poranil si hlavu: http://outbreakwatch.blogspot.co.uk/2017/06/proedr-tetanus-italy-sd-unimmunized.html Chlapec mal veľké šťastie, že prežil. Riziko úmrtia neočkovaného pacienta je extrémne vysoké aj napriek akejkoľvek liečbe. Neprežije ho takmer polovica chorých. Proti tetanu sa očkuje z dôvodu ochrany jednotlivca, pretože ide o ochorenie s veľmi ťažkým priebehom s krutými bolesťami, s obmedzenými možnosťami liečby a vysokou smrtnosťou.

doc. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH.

Su nejake sankcie na Slovensku. ak matka odmietne dietatu podat povinne ockovanie? Ak nie, nemali by s zaviest?

Nepodrobenie sa povinnému očkovaniu sa v zmysle z. 355/2007 Z. z. klasifikuje ako  priestupok na úseku verejného zdravotníctva. Dopustí sa ho ten, kto bez preukázania závažných zdravotných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadoch nepodrobí očkovaniu, vyplývajúcemu z príslušných právnych predpisov, alebo nariadenému očkovaniu.  Za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur. To však nerieši základný problém, že dieťa ostane nechránené a znižuje sa tým aj kolektívna ochrana detí, ktoré si nedokážu vytvoriť imunitu  alebo majú kontraindikáciu očkovania.

doc. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH.

Su nejake sankcie na Slovensku. ak matka odmietne dietatu podat povinne ockovanie? Ak nie, nemali by s zaviest?

Nenazvala by som to sankcie. Ak rodičia odmietnu svoje dieťa očkovať, je to určitá skutočnosť, ktorá môže ovplyvniť zdravie dieťaťa aj epidemiologickú situáciu v ich okolí, čo znamená, že dieťa môže prípadné infekčné ochorenie preniesť na neočkované deti v okolí / ešte nemohli byť očkované kvôli veku alebo vážnemu ochoreniu/ alebo sú to deti, ktoré na očkovanie nereagovali / je takých určitý počet/. Preto je potrebné, aby úrad verejného zdravotníctva, ktorý rieši epidemiologickú situáciu v štáte, mal správne a dostatočné informácie o tom, koľko detí je a nie je očkovaných. Pri určitom percente neočkovaných detí proti danému ochoreniu sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku epidémie. Z môjho pohľadu vidím hlásenie neočkovania aj ako ochranu lekára. Keby došlo k ochoreniu, tak rodičia hľadajú vinníka a tým bude v danej chvíli určite lekár, že ich nepresvedčil, aby očkovali.  Rodičia, ktorí odmietajú očkovať, sú predvolaní na úrad verejného zdravotníctva a pokiaľ nie je dôvod neočkovať, sú pokutovaní.

MUDr. Marta Špániková

Prosim popiste ako sa publikuje vyskum, Dakujem

potom, ako sa vyskum a dany problem a zisti sa nieco nove, vedci spisu vysledky do formy manuskriptov, ktore sa zasielaju do odbornych casopisov. casopisy nie su vsetky rovnake, su rozne podla odborov, ale aj podla kvality, ktora sa pravidelne hodnoti a kvantifikuje cislo - tzv. impact factor. rada casopisu posudi, ci mansukript splna formalne poziadavky a oslovi 3, pripadne viacerych celosvetovych nezavislych odbornikov, aby posudili vedecku hodnotu mansukriptu, resp. vysledkov v nom. ked sa zhodnu, ze vysledky su validne a nove, clanok sa odpublikuje. vacsinou ale manuskript zamietaju alebo vracaju na dopracovanie. system nie je idealny, ale zatial nikto nic lepsie nenavrhol. princip hodnotenia nezavislymi kolegami - vedcami sa vola peer review. samozrejme, aj v ramci odbornych casopisov existuje "bulvar", ale v principe databazy ako Pubmed alebo Web of Science obsahuju vacsinu casopisov, ktore mozno povazovat za doveryhodne.

doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH

Ako to momentalne vyzera s vyvojom jedlych vakcin?

Zavisi od toho, co myslite jedlymi vakcinami. v podstate vsetky su jedle :) niektore, ako napr. polio vakcina je aj naozaj oralna. na sposobe podania inom ako injekciou sa pracuje. napr. doslova fuknutim do sliznice v ustach http://news.berkeley.edu/2017/03/08/oral-delivery-system-could-make-vaccination-needle-free/ zrejme to funguje, ale zatial neprebehli vsetky potrebne studie. pracuje sa aj na spominanej vakcine voci diabetu typu 1, kedy sa oralne podava inzulin https://www.helmholtz-muenchen.de/en/news/latest-news/press-information-news/article/27763/index.html no a najviac vyskumu sa robi v oblasti rekombinantnych bakterii ako vektorov pre vakciny, co by pomohlo vyriesit vela problemov, ak by sme sa iracionalne nebali GMO https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4693226/

doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH

Je lepšie užívať antimalarika preventívne pri ceste do ázie, alebo ako terapiu pri prepuknuti malarie?

Vo všeobecnosti (bez ďalších špecifikáciu pobytu), ak je cestovateľ v malarickej oblasti pod 1 mesiac pobytu, odporúča sa preventívne užívanie antimalarík. Ak je to nad 1 mesiac pobytu, možno použiť antimalarika v prípade, že cestovateľ dostane maláriu a užívanie sa riadi liečebnou schémou, ktorá je vždy odlišná od preventívneho užívania. Schémy sú u každého antimalarika iné, preto odporúčam konzultácie v strediskách cestovnej medicíny.

MUDr. Ivan Bakoš

Poznáte Dr. John Virapen a jeho spoveď ohľadom vakcín?

Dr. John Virapen pracoval ako riaditeľ  farmaceutickej firmy Eli Lilly vo Švédsku, keď podplatil švédskeho profesora, aby urýchlil registráciu lieku Prozac – antidepresívum, ktoré už pri klinických štúdiách zabilo 12 z 1000 pacientov – doviedol ich k samovražde. Celkovo sa o samovraždu počas užívania tohto lieku pokúsilo štvrť milióna ľudí, z toho 25 000 dokonane. Dr. Virapen sa na Slovensku stal známym vďaka svojej knihe „Nežiaduci účinok: smrť“, ktorá sa stala bestsellerom už v prvom týždni. Vo svojej knihe popisuje korupciu, podplácanie a podvody farmaceutického priemyslu. „Ich jediným cieľom je zarobiť veľa peňazí. Ide tu o miliardy dolárov. Oni nemajú problém zatajovať výsledky výskumov, ktoré im nevyhovujú.“ – hovorí pán Virapen. Uznávaní vedci a lekári dostávajú drahé zájazdy, dary, prípadne priamo peniaze ako úplatok za pozitívne posudky liečiv, ktorých vážne a niekedy smrteľné nežiaduce účinky prenikli na verejnosť. Klinické štúdie sa robia len krátkodobo a nikto nepozná ich dlhodobé účinky. Psychoaktívne látky, ktoré sa predpisujú deťom, ako napríklad Concerta, Diazepam, Rohypnol, Ritalin, Risperdal, Rivotril, Tiapridal, Haloperidol, Nootropil, Atarax, Strattera, a tak ďalej, môžu spôsobovať násilné správanie, depresiu, cukrovku, spomalenie rastu, zlyhanie pečene, nespavosť, bludy, samovraždené myšlienky a náhlu smrť. Len v samotnom USA 5 až 7 miliónov detí užíva myseľ pozmeňujúce lieky, ktoré ovplyvňujú a poškodzujú centrálnu nervovú sústavu a zapríčiňujú vážne ochorenia z dlhodobého hľadiska. To je 40% školopovinných.  Prvou publikáciou pána Virapena bola kniha Rubiove rozhovory – Príbeh farmaceutického znalca(2006) a svoju tretiu publikáciu je pripravená k vydaniu v USA pod názvomMedicine Cult: A prescription for Side Effects and Death, ktorá bude dostupná na Slovensku koncom roka.  Konferencia s Johnom Virapenom sa bude konať v Bratislave v priestoroch Kongresového centra Družba na ulici Botanická 25, Bratislava od 14:00 do 17:00. Predpredaj vstupeniek je možný v budove na Nám. SNP 13, na 1. posch. nad KFC.  Vstupenky: 8,- eur dospelí, 5,- eur študenti

doc. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH.

Aky je vas nazor na pohlavny styk pocas gravidity?moze to v nejakej faze plodu ublizit?

 Gravidita nie je choroba. Pokiaľ prebieha fyziologický a nie je komplikovaná, môžete mať styk. Pokiaľ hrozí predčasný pôrod, máte kontrakcie alebo sa otvára kŕčok, treba styk vynechať.

MUDr. Michaela Grossová, PhD.

Moze homeopaticky liek Mastodynon napomoct k otehotneniu?

Nemá súvis s otehotnením.

MUDr. Michaela Grossová, PhD.

Ked ma zena nepravidelnu menstruaciu (to znamena raz za tri mesiace) ako casto ma ovulaciu?

 Má ovulácia len raz, event.ani raz. Ovulácia býva 14 dní pred menštruáciou. Druhá fáza cyklu po ovulácii je konštantná dlhá - 14 dní. Dĺžka folikularnej fázy- do ovulácie býva rôzne dlhá. Zväčša 14 dní, ale môže byť aj kratšia alebo dlhšia.

MUDr. Michaela Grossová, PhD.

Akym sposobom je mozna podpora liecby PCOS? Pomaha napr. uprava stravy prip. kupele?

Úprava stravy spočíva v doplnení myo-inozitolu - buď stravou, ktorá ho obsahuje viac alebo výživový doplnok s jeho obsahom v kombinácii s kyselinou listovou.  Kúpele pri PCOS nemajú význam. Ale v zásade je najdôležitejšia úprava hmotnosti, ak máte nadhmotnosť alebo obezitu. To pomôže najviac!

MUDr. Michaela Grossová, PhD.

ANKETA

Ktorú z nasledujúcich tém by ste si radi prišli pozrieť?

PARTNERI A SPOLOČNOSTI


KONTAKT

Silvia Šurinová
0904 948 664
surinova.silvia@amedi.sk

Klára Steiningerová
0911 038 002
steiningerova@amedi.sk

Dana Lakotová
0903 224 625
lakotova@amedi.sk