6. – 7. júl 2018, letisko trenčín, pohoda

Ideas

Ako žiť so sclerosis multiplex?

Život človeka s roztrúsenou sklerózou môže byť kvalitnejší ako život zdravého človeka. Klišé, kecy? Ok, tak poď do toho a podiskutuj s nami. V Dr. Stan vyhrávajú fakty.

Discussions

Cholesterol - tichý zabijak

Cholesterol – je v jedle a je v krvi, je potrebný a pritom zlý – kto sa v tom má vyznať? Suseda mi povedala, že liek na cholesterol mi zožerie svaly a zdementniem z neho – nuž demencia má rôzne podoby. Povery a mýty o liečbe vysokého cholesterolu. Cholesterol a jeho vzťah k srdcovo-cievnym ochoreniam, na ktoré zomrie polovica z nás. O liečení cholesterolu podľa dôkazov a nie dojmov sa budeme rozprávať v Dr. Stan

Exhibitions

Stres, depresie a syndróm vyhorenia – Aby POHODOU pohoda neskončila 

Objavia sa v živote často náhle, bez pozvania ci varovania a oberú nás o všetko príjemné. Na oplátku vyčarujú čiernobiely nepríjemný svet...Úzkosť, depresia, vyhorenie - nevítaní spoločníci... Kto to sú a ako s nimi zatočiť? - o tom príďte s nami diskutovať do Dr. Stan.

Workshops

Neberme si orgány do neba

V Európe čaká (je v ohrození života) na transplantáciu životne dôležitého orgánu vyše 150.000 ľudí. To je cca 290 plne naložených Airbusov A380. 290 obrovských lietadiel s ľuďmi idúcimi na smrť. Oni ale nemusia zomrieť. Stačí tak málo. Celosvetový nedostatok orgánov vhodných na transplantáciu je dôsledok nedostatočnej komunikácie, slabej informovanosti laickej (no neraz aj odbornej) verejnosti, ako aj predsudkov a bulvárnych fám. Poďme sa preto o nádeji na život pre týchto ľudí spolu porozprávať. Niekedy totiž smrť nemusí znamenať koniec...

Ideas

V zdravom tele zdravý sex

Sexuálne dysfunkcie sú poruchy, pri ktorých jedinec nepociťuje sexuálnu túžbu, alebo nie je schopný uskutočniť súlož vedúcu k uspokojeniu napriek tomu, že má k tomu všetky anatomicko-fyziologické predpoklady. V západnej kultúre sú sexuálne dysfunkcie realitou mnohých párov ( minimálne  10%). Negatívne ovplyvňujú sebaobraz, vedú k nedorozumeniam, konšpiračným teóriám, rezignácii na sexuálny život až k rozpadu vzťahu. Rozdiely v sexualite mužov a žien sú známe. U mužov prevládajú biologické faktory. Ženské sexuálne dysfunkcie sú psychosomatika v jadrovej podobe, kedy psychika ovplyvňuje sexuálne prežívanie. Príďte s nami diskutovať o príčinách a možnostiach terapeutického ovplyvnenia mužských a ženských sexuálnych dysfunkcií. Nehanbite sa spýtať otázky, ktoré Vás zaujímajú.

Discussions

Ste Áčko, alebo len Béčko, či Nula? / Keď krvinky nie sú v pohode...

Ste Áčko, Béčko, Ábečko alebo len Nula? Nevadí. Všetkých Vás potrebujeme, každá krvná skupina je vítaná. Najmä tá Nula, prečo? Dozviete sa. A ak darujete krv, mnohí ľudia sa stanú doslova Vašim pokrvným bratom alebo sestrou. A ak raz budete potrebovať krv, cenu takého daru oceníte sami...

Ak si myslíš, že leukémia je nevyhnutne smrteľná... Ak veríš, že lymfómy sú súrodenci ufónov... Ak chceš počuť, či sú leukocyty bezcitné.... Ak  chceš vedieť, že krvinkami možno liečiť krvinky...   Možno menej a možno viac: Dr. Goňa  v Dr. Stan

Exhibitions

Keď máš jarnú letargiu, spoznaj svoju alergiu

113 miliónov...ľudí....trpí v Európe na alergickú nádchu a prieduškovú astmu....nárast pokračuje, ide priam o epidémiu modernej doby.... Čo robiť, ak som alergický? Ako hľadať a pátrať po príčinných alergénoch? Ako predchádzať vzniku alergie? Ako zlepšiť priebeh a zabrániť zhoršovaniu? Ako sa liečiť? Dá sa spoľahnúť na lieky a spreje? Viem aj ja pomôcť v liečbe alergie? Môže alergia zabíjať? Novinky, aktuality, zaujímavosti a vyvrátenie mýtov o alergiách (pozn.: nie všetko, čo sa hovorí, je pravda...).... to všetko v Dr. Stan :-)

Workshops

Cukrovka 2 typov. Ktorej vieme predísť?

„Dolce vita“ deťom s diabetom O tom, čo robiť, aby sa deťom s diabetom žilo lepšie. O tom, či sú sladkosti zakázané. O tom, že každé meranie cukru v krvi môže liečiť. A ešte mnoho iných zaujímavostí...

Ideas

Bojisko: črevo. Nepriateľ: neznámy.

Dnes sa lieči na Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu na Slovensku viac ako 15 tisíc prevažne mladých ľudí. Prečo výskyt týchto chorôb stúpa? Ako sa tieto záhadné ochorenia diagnostikujú? Ako sa liečia? A hlavne ako sa vyrovnať s celoživotným ochorením? 

Discussions

Medzi prvými na svete...žiaľ v rakovine

Bohužiaľ vo výskyte kolorektálneho karcinómu sme na prvých miestach na svete. Nedostatočná je prevencia, neuspokojivé sú výsledky. A pritom včasné formy by sa dali lepšie zachytiť. Čo môžeme vykonať pre včasnejšiu diagnostiku a úspešnú liečbu?

VAŠE OTÁZKY

Otázky, ktoré sa nestihli zodpovedať v Dr. Stan na festivale Pohoda (neprešlo jazykovou korektúrou)

Ako žiť so sclerosis multiplex?

Mozem darovat krv ked mam sklerozu multiplex?

Ano, v prípade, že nie ste liečený imunomodulačnou liečbou.

Aká je pravdepodobnosť, že dostanem sklerózu multiplex?

1 chorý rodič: mizivá =: 3%; obaja rodičia maju SM: 33% cca

Je pre pacientov so SM vhodna sauna?

Nie, teplo zhoršuje príznaky SM, najmä únavu, avšak výnimka potvrdzuje pravidlo- pár pacientov si pochvaľuje infrasaunu- uvoľní im to spasticitu

Za akým doktorom ísť ak mám podozrenie na SM? Za obvodnou?

Ano, OL je lekár 1.kontaktu, ktorý pacienta v prípade indikácie odosiela na neurologické vyšetrenie.

Máte skúsenosti aj s raw vegan stravou v súvislosti s SM?

Nerobili sa väčšie štúdie, osobne si myslím, že žiadny extrém nie je dobrý. V septembri budeme mať finálnu verziu našej aplikácie, ktorú vyrábame priamo na mieru pre pacientov, na základe širšieho výskumu v oblasti stravovania a SM, bude dostupná pre všetkých pacientov s SM- veľmi jednoduchá aplikácia v spolupráci s odborníkmi s www.planeat.sk

Ako sa mozem dostat na liecenie k vam, ak som momentalne neni spokojny s aktualnou doktorkou ? Prijimate pacientov aj z inych krajov?

Pacient môže byť zaradený do akéhokoľvek SM Centra na Slovensku- v prípade, že majú voľnú kapacitu: http://spolumozeme.sk/sm-centra-na-slovensku, kontakty sú na internete (u nás: smcentrum.sk; 0259542422)


Cholesterol - tichý zabijak

čo robiť ak mám nízky cholesterol?

Ak nemáte žiadne zdravotné problémy tak nič, môže to byť dokonca výhoda, že máte nižšie riziko vzniku niektorých kardiovaskulárnych ochorení. Veľmi nízke hladiny cholesterolu spojené so zdravotnými problémami môžu byť spôsobené geneticky (výskytujú sa raritne) alebo je to dôsledok iného ochorenia, ktoré treba liečiť.

Aky je suvis vysokeho cholesterolu 7.2, zlych pecenovych testov a pankreasu?

Zvýšené hladiny tukov v krvi môžu viesť k ich ukladaniu v niektorých orgánoch tela (ako napr. pečeň alebo pankreas) a teda k ich tzv. stukovateniu, čo môže ovplyvniť potom ich funkciu a aj hodnotu napr. spomenutých pečeňových testov

Dobry den,mojmu muzovi vramci preventivky zistili zvysenu hl.cholesterolu, rok predtym ked bol na vstupnej prehliadke do prace,mal normalnu hladinu,moze tuto hladinu zvysit aj hodovanie cez Vianoce? Brali mu to totiz zaciatkom januara.

Áno, hladina cholesterolu a tiež ďalších tukov v krvi je ovplyvnená aj tým, čo jeme a nadmerné hodovanie sa potom môže prejaviť zvýšenými hladinami pri odbere.

Mám 31 rokov a hdl cholesterol mám znížený na 1,09 mmol/l. Ako si ho mám zvýšiť? Je takéto zníženie už nebezpečné?

Za rizikovú (rozumej spojené so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení) sa pokladá hodnota HDL cholesterolu < 1.0 mmol/l u mužov a < 1.2 mmol/l u žien. Zvýšiť ho možno pravidelnou fyzickou aktivitou (veľmi odporúčam), HDL cholesterol môže zvýšiť aj alkohol (tu som už s odporúčaním opatrnejší :-), lebo nadmerná konzumácia je škodlivá) a zvýšenie HDL cholesterolu možno očakávať aj u ľudí, ktorí prestali fajčiť.

Namerali mi cholesterol 6 a lekar povedal ze lieky mi este neda a mam drzat dietu a v lekarni si mam kupit nieco s ryzou. To mi pomoze a nikdy nebudem musiet uzivat lieky. To je pravda? Ako velmi je to dedicne?

Diéta a preparáty obsahujúce tzv. červenú fermentovanú ryžu znižujú hladinu cholesterolu, diéta je nutnou súčasťou každej liečby zvýšených hladín tukov v krvi, použitie preparátov obsahujúcich červenú fermentovanú ryžu je dobrou možnosťou liečby zvýšenej hladiny cholesterolu, za situácie, ktorá ešte nevyžaduje farmakologickú liečbu. Vami uvedené odporučenie teda môže byť správne, takéto zníženie má však svoje limity a v prípade nutnosti výraznejšieho zníženia cholesterolu (napríklad u pacientov s viacerými rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení alebo po prekonaní infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody) nemožno vylúčiť aj nutnosť používania liekov na zníženie cholesterolu. K dedičnosti vašej hladiny cholesterolu je ťažko sa vyjadriť bez podrobnejších informácií o Vašich rodinných príslušníkoch, ale uvedená hodnota cholesterolu je nižšia, ako v prípade tzv. familiárnej hypercholesterolémie, pre ktorú sú typické vysoké hodnoty cholesterolu v rodine a predčasný výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Vo Vašom prípade ide najskôr o kombináciu diétnych a vrodených faktorov.

Zdravim, je heterozygot pre FH nejakym sposobom adaptovany na permanentne zvysenu hladiu cholesterolu? Dakujem

Nie, heterozygot FH nie je na permanentne zvýšenú hladinu cholesterolu adaptovaný, v zmysle, že by takíto pacienti mali vybudovaný niaky špeciálny mechanizmus, ktorý ich chráni pred vysokými hladinami cholesterolu – práve naopak, pacienti s heterozygotnou FH majú zvýšené riziko predčasných kardiovaskulárnych príhod (hlavne infarktu myokardu).

Aka je postupnost pri diagnostike a liecbe zvyseneho cholesterolu. Patri cholesterol pod interne alebo pod gastrologiu? Aku rolu ma hrat vseobecny lekar a kedy to uz nieje pre neho?

K základnému vyšetreniu patrí okrem samotného vyšetrenie hladiny cholesterolu a ďalších lipidov v krvi aj informácia o ochoreniach samotného pacienta a tiež jeho príbuzných, jeho diétnych návykoch a základné internistické vyšetrenie. Diagnostika a liečba zvýšeného cholesterolu patrí do náplne práce internistických odborov ako je internista, diabetológ a kardiológ, gastroenterológovia (ide tiež o internistický odbor) majú určite dostatok odborných vedomostí na to, aby vedeli pacienta informovať o nutnosti liečby zvýšenej hladiny cholesterolu, ale zvyčajne liečba bežnej zvýšenej hladiny cholesterolu nie je primárnou náplňou práce gastroenterológa. Všeobecný lekár je často prvým lekárom, ktorý diagnostikuje a tiež lieči hypercholesterolémiu, dedičné formy a vážne poruchy lipidového metabolizmu by však malo riešiť špecializované pracovisko s dostatkom skúseností.

Ma vrodeny nizky cholesterol nejaky negativny vplyv?

Niektoré vrodené formy nízkych hladín cholesterolu sú spojené so zdravotnými komplikáciami, tieto formy sa však vyskytujú raritne a určite ich sledovanie a liečba patria do rúk špecialistu. Iné geneticky podmienené formy nízkych hladín cholesterolu nie sú spojené s problémami a naopak znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Myslíte si, že hraničná hodnota cholesterolu určená WHO je nastavená správne?

Ak máte na mysli hodnotu 5,0 mmol/l, ktorú aspoň podľa mojich vedomostí používa WHO v štatistikách ukazujúcich výskyt zvýšeného cholesterolu, tak toto odpovedá hladine používanej aj v Európe. WHO však často používa odporúčania, ktoré berú do úvahy rozdielne možnosti diagnostiky a liečby v rôznych regionoch sveta a odporúčania sa potom môžu regionálne líšiť. Na druhú stranu, počas môjho profesionálneho života sa viackrát menili odporúčané hodnoty a som si istý, že aj tie súčasné nie sú konečné.

Pri akej hodnote by ste odporucali uz lieciva a pri akej este vhodnu dietu? Podla OECD reportov o API medzi rokmi cca 2000 az 2014 sa na Sk/CZ cca. strojnasobilo vydane mnozstvo API na cholesterol a srdcovocieevne choroby. Sme na tom zle? v niektorych statoch USA je vysoke percento obeznych ludi. maju tam aj vyssiu pocetnost tychto ochoreni na pocet obyvatelov? Aké jedlá sú vhodné na nezvyšovanie rizika a aké sú nezdravé...

Typ liečby (len diéta alebo diéta plus farmakologická liečby) a hodnota cholesterolu (presnejšie LDL cholesterolu) závisí od rizikovosti pacienta pre výskyt kardiovaskulárneho ochorenia. Zjednodušne u pacientov s nízkym rizikom je cieľom mať LDL cholesterol pod 3.0 mmol/, u pacientov s vysokým rizikom pod 2.6 mmol/l a u tých, ktorí už prekonali kardiovaskulárnu príhodu pod 1.8 mmol/l. Preto je pre rôznych pacientov rôzny prístup k liečbe a rôzne hodnoty cholesterolu, pri ktorých sa už začína liečba liekmi (pre viac informácií odkazujem na https://cdn.ymaws.com/www.eas-society.org/resource/resmgr/publications/2016_European_Guidelines_CVD.pdf. ) Vzostup používania liekov na znižovanie cholesterolu sa podieľa na znižovaní výskytu kardiovaskulárnych ochorení, preto to z môjho pohľadu beriem ako pozitívum. Obezita je spojená s rizikom zvýšených tukov v krvi a USA je známa vysokým výskytom obezity, presné štatistiky ohľadom jednotlivých štátov USA neviem, ale predpokladám, že v štátoch s vyšším výskytom obezity bude aj vyšší výskyt porúch lipidového metabolizmu. Vo všeobecnosti odporúčame vo výžive zásady racionálnej výživy – vyvážený pomer jednotlivých živín, dostatočný príjem zeleniny a ovocia, obmedzovanie príjmu nasýtených tukov (mäso s vysokým obsahom tuku, údeniny…) a jednoduchých cukrov – ako prototyp zdravej výživy môžeme považovať tzv. stredomorskú diétu, ktorá je charakterizovaná limitovanou konzumáciou mäsa, zvýšeným príjmom zeleniny a ovocia, častejšou konzumáciou rýb a využívaním olivového oleja.


Stres, depresie a syndróm vyhorenia – Aby POHODOU pohoda neskončila

Máte skúsenosť s depresiou?

Pracovne samozrejme každodennú - vzhľadom na charakter našej práce… Naše rodiny a najbližší tiež nie sú vďaka nášmu povolaniu imúnni. Nie je však odvážne tvrdenie, že s určitou formou depresívneho syndrómu sa v živote stretne asi každý z nás...

Keďže viac ľudí potrebuje pomoc, znamená to, že sú menej silní?

Určite nie! To, že viac ľudí potrebuje, resp. vyhľadáva psychiatra skôr dávame do súvisu s rastom informovanosti a hlavne postupnej destigmatizácie psychiatrie. Už nie je obrovským tabu vyhľadať pomoc psychiatra v dnešnej dobe (tá pomyselná “nálepka psychiatrického pacienta” nie je už v tejto dobe našťastie ruinačná pre život jedinca) - a to hodnotíme veľmi pozitívne! Zároveň je už spoločenským trendom zaujímať sa aj o tú duševnú stránku zdravia, nielen o telesné choroby. A platí jedno - požiadať o pomoc nie je nikdy známkou slabosti, práve naopak. Žiaľ na druhej strane je ešte stále veľa, veľa takých, ktorí sa k psychiatrovi ešte len odhodlávajú...

Súvisí depresia s výškou IQ?

Veľmi nerady by sme podali skreslenú odpoveď, nakoľko ide o komplexný problém, kde hrá rolu viacero premenných, ale predpokladá sa (aj na základe štúdií), že ľudia s nadpriemerným intelektovým výkonom sú náchylnejší k rozvoju viacerých duševných porúch, vrátane depresie. A to zjednodušene povedané preto, že vo všeobecnosti sa u ľudí s vyšším IQ očakáva zvýšená vnímavosť voči prostrediu, ako aj stresorov - rovnako vnímanie širších dôsledkov problémov, ktoré ich trápia.

Bol som dlho v strese, potom som mal depresiu a nedávno som skoro dostal syndróm vyhorenia. Vráti sa mi to niekedy?

Podľa toho, čo popisujete, môžme predpokladať, že ste v rizikovej skupine, ak ste svoju „stresovú nálož“ neznížili a neprijali preventívne opatrenia (čo sa týka vyhorenia i depresie). Na bližšie vyjadrenia však nemáme dostatočné informácie ohľadom Vášho stavu.

Je už známa patofyziológia depresie?

V súčasnosti už poznáme mnoho modelov depresie, ktoré nám pomáhajú pochopiť patofyziológiu tejto poruchy - boli spomenuté počas samotnej prednášky i diskusie (je to skutočne rozsiahla téma). Najstaršou a prelomovou je monoamínová hypotéza poukazujúca na deficit/nedostatok serotonínu a noradrenalínu v kľúčových oblastiach mozgu, ktorá mala kľúčový význam pre smerovanie medikamentóznej liečby depresie. Aj počas prednášky sme upozorňovali na stres, hlavne dlhodobý, ktorý bez pochýb narúša fyziologické fungovanie organizmu, hormonálneho systému a v závere môže viesť k depresii, anatomické zmeny mozgu, metabolizmus mozgu...

Môžu mať depresiu aj deti pod 18 rokov? Prípadne deti pod 10 rokov?

Áno, depresívna porucha býva diagnostikovaná aj v detskom a adolescentnom veku. Táto problematika však spadá pod oblasť pedopsychiatrie (detskej), ale dodáme, že depresívny syndróm býva popisovaný aj v dojčenskom veku (napr. pri odlúčení od matky, resp. inej hlavnej „bezpečie zabezpečujúcej“ osoby). Do veku 18 rokov býva najčastejšia v puberte - čo sa mnohokrát podcení - veď je v puberte!!! Ale s nedobre rozpoznanou alebo neliečenou depresívnou poruchou v tomto veku prichádzajú iné problémy - samovraždy, poruchy správania...Neraz pri bližšom pátraní depresia v adolescentnom veku stojí za sekundárnym rozvojom závislosti od alkoholu a drog (do našich rúk sa dostávajú pacienti po dovŕšenom 18 roku života).

Existuje liek voľby pri depresiách? Používajú sa stále v praxi najviac SSRI?

Áno, preparáty SSRI sú určite najčastejšie predpisované pre dobrú účinnosť pri dobrej tolerancii (a aj keď sú pri nich popisované rôzne nežiaduce účinky, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého, zjednodušene povedané - komu sadnú, má vyhraté). V terapeutických doporučeniach sa ako liek voľby aj SSRI antidepresíva doporučujú v prvej línií liečby depresívnej poruchy. Avšak vždy treba hodnotiť všetky symptómy pacienta a tomu prispôsobiť vhodný typ antidepresíva - teda z ambulancie môže odchádzať s iným antidpresívom než SSRI aj po prvom vyšetrení (SSRI nemusí byť liekom voľby pre každého - spektrum dostupných antidepresív je pomerne široké). Berieme ohľad i na telesný stav a chronické ochorenia, iné lieky, ktoré musí pacient užívať denno-denne, spánok, chuť do jedla, sexuálne funkcie...

Dobrý deň. Vymenovali ste antidepresiva ktoré nefungujú. Aké sú teda názvy tých ktoré fungujú?

V tomto musíme poopraviť Vaše tvrdenie - neboli menované antidepresíva, ale lieky z iných farmakologických skupín, ktoré depresiu neliečia a často sú “samonasadzované” v rámci prekonania pridruženej úzkosti. Hovorili sme o anxiolytikách, špeciálne benzodiazepínoch, pre ktoré platí “dobrý sluha, zlý pán” - pri dlhodobom užívaní vyvolávajú závislosť. Antidepresíva, ktoré máme k dispozícií, fungujú (a väčšina funguje naozaj výborne) - opäť je nutné zdôrazniť, že liečbu treba zvažovať individuálne - čo funguje u jedného, nemusí u druhého. A tiež, že nástup účinku je na druhý, tretí týždeň, postupný.

Má homeoffice / full remote zamestnanie významný vplyv na vývoj syndrómu vyhorenia?

Určite áno. Pri daných typoch zamestnania je podstatne náročnejšie dodržiavať adekvátnu psychohygienu vo viacerých aspektoch. Častokrát sa môžu striedať obdobia s extrémnou náložou práce, kedy jedinec pracuje viac než 8 hodín denne, s neadekvátnymi prestávkami. Otázne sú časové termíny, nemôžeme opomínať sociálnu izoláciu a podobne… Napríklad na bežné odbúranie stresu počas práce mimo domu častokrát pomáhajú obyčajné coffee breaks, prípadne prestávka na obed s kolegami, rovnako aj časový management 8-hodinovej pracovnej doby („padla už neriešim“ ). Preto je nevyhnutné nezabúdať na časový harmonogram s dostatočným priestorom aj na relaxáciu a „vypnutie“.

Čo robiť, keď sú obaja tučniaci (partneri) vyhorení?

V zásade to isté, čo musí robiť človek sám, keď sa u neho rozvinie syndróm vyhorenia. Každý z partnerov si musí identifikovať faktory, ktoré viedli k vyhoreniu, zanalyzovať svoju kariérnu cestu a možno podstúpiť osobnú inventúru, ako smerovať ďalej. Rekonvalescencia z vyhorenia môže byť v niečom „sebecká“ voči partnerovi a môže priniesť nečakané výzvy do vzťahu - najkritickejšia otázka však môže znieť, či sa za pociťovaným vyhorením neskrýva nespokojnosť aj so vzťahom samotným.

Aký je váš názor na svetový trend liečby depresie psychedelikami?

Veľmi opatrný… Čas, intenzívny výskum a výsledky štúdií ukážu, aký je reálny účinok psychedelík a perspektíva liečebného použitia. Priznáme sa, že aktuálne sa radíme skôr k tej viac skeptickej skupine psychiatrov - analogicky môžme spomenúť ketamín, u ktorého sa očakával veľký terapeutický potenciál v liečbe depresívnej poruchy (aj v prevencii samovražedného konania), avšak dlhodobý terapeutický efekt sa presvedčivo nepreukázal, no na druhej strane sa otvorili ďalšie výskumné cesty smerovania antidepresívnej liečby. Každú látku, ktorá má potenciál k zneužívaniu, prípadne rozvoju závislosti, treba veľmi citlivo posudzovať.


Neberme si orgány do neba

Chcela by som sa opytat, ci je pravda, ze po transplantacii srdca, clovek prebera ako keby aj pocity, nejake nevysvetlitelne stavy,mozno zaluby od toho darcu. Dakujem

Osobne som 10 rokov po transplantácii srdca a nespozorovala som na sebe žiadne zmeny záujmov, pocitov alebo nevysvetliteľných stavov. Určite som sa aj ja zmenila, avšak to je v dôsledku veku, ale aj v dôsledku prežitých udalostí. Človek, ktorý je tak silne konfrontovaný so smrťou spravidla zmení rebríček hodnôt a postoj k životu. Ja osobne tiež. Viac sa teším, aj z maličkostí, dávam najavo svoju radosť. Naučila som sa pokore a trpezlivosti. Viac si vážim zdravie a život, neberiem ho už tak automaticky. Teším sa z každého dňa. Mám viac záujmov, ale to súvisí s tým, že už som vo veku, kedy nemám malé deti a mám viac času na seba a svoje koníčky. Nepoznám nikoho z pacientov po transplantácii srdca, kto by pociťoval prevzaté vlastnosti, náhlu zmenu svojich pocitov, či záujmov.

Dovoluje legislativa aby sa rodina darcu stretla s tymi ktori organy prijali?

Darcovstvo je anonymné. Vyplýva to z legislatívy. Anonymita je dôvodná. Chráni darcu, ale aj príjemcu. Rodina darcu nevie, kto bol príjemca orgánov a prijímateľ nevie, kto bol darca. Rešpektujem to. Som za darované srdce mimoriadne vďačná svojmu darcovi, ale aj jeho rodine, že nezmarila moju nádej na záchranu života. Našla som spôsob a opakovane za tento dar ďakujem.


V zdravom tele zdravý sex

Můj penis má 8 cm. Jsem v pořádku?

Priemerná celosvetová dĺžka stoporeného penisu je necelých 13 cm. Platí, že menšie penisy sa v erekcii zväčšia viac, ako tie väčšie. Vagína je najcitlivejšia v dolnej polovici, takže dĺžka 8 cm je postačujúca.

Plati cirkularna forma aj u zien, ktore pozili viac alkoholu ? :)

Záleží od množstva alkoholu a od konkrétnej situácie - alkohol síce môže znížiť počiatočné rozpaky, ale žena pod vplyvom alkoholu sa určite neriadi cirkulárnym modelom...

Ako pomáhate mužom ktorý majú sex “túžbu” mat sex s partnerkami/milenkami ale nemajú častý sex s manželkami? Hodnotíte to ako morálne/nemorálne alebo je to proste len normálna každodenná rutina?

Nie je jednoduché dlhodobo fungovať paralelne v manželskom aj mileneckom vzťahu , mnohokrát si to pýta u daň v podobe selektívnej sexuálnej dysfunkcie. Ide o morálnu dilemu hlavne na strane muža. Lekár pomáha pacientovi vyriešiť problém, nevera nie je protizákonná.

Môže pri sexe s milenkami plnohodnotne fungovať manželský vzťah?

Ak to manželka nezistí alebo je k tomu ľahostajná, tak môže...inak ide o čistý sebaklam...

Je normalni aby muz nevyzadoval po manzelce sex po dobu tri let v jinak normalne fungujicim cerstvem manzelskem vztahu?

Iste sa nejedná o bežnú situáciu. Ak vylúčime sexuálnu dysfunkciu u muža, kedy sa sexu vyhýba pre nízke libido alebo neschopnosť vykonať súlož, musíme zvažovať odlišnú sexuálnu orientáciu.

Ovplyvňuje sexualitu hormonálna antikoncepcia?

Hormonálna antikoncepcia môže u žien znižovať sexuálnu túžbu, negatívne vplývať na vzrušivosť a lubrikáciu. Ak sa takéto zmeny u pacientky prejavia, doporučuje sa zmena preparátu.

Pomáha alkohol zlepšiť dysfunkciu? Ak áno, tak krátkodobo/dlhodobo?

Malá dávka alkoholu „na guráž“ znižuje rozpaky, prípadne obavu zo sexuálneho styku. Dlhodobé užívanie alkoholu so syndrómom závislosti vedie k impotencii. Alkoholici trpiaci erektilnou dysfunkciou štandardne podozrievajú partnerky z nevery.

Sú zaznamenané prípady, kedy žena pri znásilnení dosiahla orgazmus a práveže sa jej to akoby "zapáčilo"? Neviem to celkom sformulovať...

Znásilnenie je obrovskou traumou a zásahom do psychickej a fyzickej integrity ženy. Ide o čin proti ľudskej dôstojnosti. Obeť je poznačená na celý život. Reálne znásilnenie je traumou aj pre masochistku. Pre ilustráciu - ritualizované ponižovanie , zotročovanie, spôsobovanie bolesti pri masochizme prebieha skôr ideatórne a symbolicky ( u sexuálne vyladenej osoby), nad určitou hranicou bolesti vzrušenie ustupuje a zostáva iba bolesť.


Ste Áčko, alebo len Béčko, či Nula? / Keď krvinky nie sú v pohode...

Ako väčšinou prebieha darovanie kostnej drene?

Samotnému darovaniu kostnej drene predchádza registrácia a vyšetrenie krvi po bežnom odbere. Samotný odber krvotvorných buniek v súčasnosti v drvivej väčšine prebieha oddelením (separáciou) potrebných buniek krvotvorby z periférnej krvi s pomocou separačného prístroja, predtým darca podstúpi stimuláciu bielych krviniek tzv. rastovým faktorom. Odber kostnej drene prebieha ako operačný výkon, kedy sa priamo z bedrových kostí odoberá viacerými vpichmi kostná dreň. Po spracovaní krvotvorných buniek sa tieto podávajú pacientovi vo forme infúzie (“transplantácia”).

Je možné, že ročníky narodenia 1986-1987 (Černobyl) majú vyššie riziko vzniku lymfómov alebo leukémií?

Na to nie sú jednoznačné dôkazy. Dôležitejším ako rok narodenia sa javí, či a do akej miery bol jedinec vystavený radiácii v uvedenom období. Takéto údaje však zvyčajne nie sú známe.

Môže sa darovať krv po prekonaní mononukleózy?

Po prekonaní mononukleózy je možné darovať krv s odstupom niekoľkých mesiacov, ak Váš celkový stav a krvný obraz sú už v poriadku.

Ako je mozne prirodzenou cestou zvysit pocet cervenych krviniek?

Prirodzená výživa pre červené krvinky je železo a vitamíny, hlavne vit. B12, B6 (.t.j. mäso, zelenina, ovocie). V prípade anémie, že je však potrebné zistiť, o akú anémiu sa jedná a podľa toho sa nasadí príslušná cielená liečba.

Ak som príjemca krvi (napríklad po úraze), môžem aj potom darovať krv?

Ak ste dostali transfúziu krvi počas Vášho ochorenia, je možné v budúcnosti darovať krv. Predtým však je potrebné zistiť, prečo ste dostali transfúziu a či Váš celkový stav, krvný obraz, resp.infekčné parametre sú už v poriadku.

Mam AB+ . Mam ist tiez darovat?

Na darovanie krvi je vítaná každá krvná skupina, aj Vaša AB pozit.


Keď máš jarnú letargiu, spoznaj svoju alergiu

Aka je najefektivnejsia liecba? Vakcina?

Jedinou účinnou príčinnou liečbou alergie je liečba alergénovou imunoterapiou - čiže zjednodušene povedané vakcínou. Dá sa podávať pod jazyk či podkožne, trvanie liečby je minimálne 3 roky, každý druh imunoterapie má inú schému v závislosti od typu prípravku. Dôležité je správne stanovenie príčinného alergénu, ktorý vyvoláva u pacienta ťažkosti a ktorý bude následne zvolený do imunoterapie.

Bola som testovana na alergiu na kakao negativne ale kycham ked jem kvalitnu cokoladu/vyrobky z kakaa. Cim to moze byt?

Môže ísť o tzv. pseudoalergiu - samotné kakao a jeho zložky môžu vyvolávať uvoľnenie histamínu aj priamo, bez prítomnosti protilátok. Vtedy sú protilátky negatívne.

Alergologicka mojmu dietatu robila kozne testy sposobom, ze vpichla vsetky alergeny jednou ihlou. Akurat pred kazdym vpichom ihlu utrela obruskom. Je to spravne?

Štandardizovaná metóda spočíva v tom, že každý alergén sa má do kože vpraviť novou lancetou ("ihlou"). Pri utieraní hrozí prenesenie jedného alergénu do druhého a výsledky nemusia byť hodnoverné.

Niekedy sa mi alergia na potraviny prejavi a inokedy nie. Napr pri mandliach, hrozne, jablkach, paradajkach. Cim to je?

Záleží to aj od množstva alergény, jeho tepelnej úpravy, ročného obdobia - napr. reakcie môžu byť výraznejšie pri sezóne skrížene reagujúceho peľu - napr. breza a mandle, jablká. Pri paradajkách to môže byť aj v chemickým ošetrujúcich látkach ako aj v závislosti od druhu paradajky a obsahu histaminoliberujúcich zložiek.

Ma ockovanie pozitivny vplyv na imunitu dietata proti beznym ochoreniam a alergii?

Očkovanie proti vybraným ochoreniam podporuje tvorbu ochrannej imunity proti daným chorobám. Čo sa týka alergií, vo všeobecnosti štúdie ukázali, že očkovanie môže chrániť pred rozvojom alergických ochorení. Pri existujúcom alergickom ochorení, napr. pri ekzéme môže byť po očkovaní pozorované prechodné zhoršenie ekzému na podklade aktivácie imunitného systému, ale je to len prechodné.

Aka je priblizne uspesnost imunoterapie?

V závislosti od veku, typu alergénu a typu prípravku ako aj spolupráce pacienta sa blíži úspešnosť k 80-90%. Akokoľvek, zmiernenie príznakov sa pozoruje u podstatnej väčšiny pacientov.

Pomáha na alergiu budovanie imunity napr. otužovanim?

Pravidelné otužovanie, saunovanie zlepšuje imunitnú ochranu slizníc a chráni pred infekciami. Preventívny vplyv pred alergiami nebol pozorovaný.

Dá sa vyliečiť alergia na kovy (nikel, kobalt, ...)?

Ide skôr o kontaktnú alergiu, ktorá je neskorého typu, v prípade týchto kovov sa však imunoterapia nepodáva, keďže nie je dostupná a preto sa ani nedá tento typ precitlivelosti vyliečiť.

Ked si dam spravit 112 alergenov na cipe a 112 tych istych alergenov s "prick" testom, zistime tie iste vysledky?

Obe metódy majú rôznu špecificitu a senzitivitu (pravé pozitívne aj negatívne výsledky). Vo všeobecnosti sa v prvom kole spoliehame na kožné testy, hoci so 112 alergénmi sa určite nedajú robiť, nemáme ani toľko testovacích zmesí, navyše mnohé z tých, čo sú na čipe ani neexistujú pre kožné testovanie. Zhoda by mala byť aspoň čiastočná, aj keď pri niektorých alergénoch môže chýbať.

Môžem byť alergická na vlastný pot? Ak áno ako to riešiť.

Nie, taká alergia neexistuje. ide skôr o tzv. cholínergnú urtikáriu - pri spotení vplyvom napr. tepla či fyzickej námahy sa objavujú na koži žihľavky - lieči sa to antihistaminikami.


Cukrovka 2 typov. Ktorej vieme predísť?

Inzulín vlastne pomáha prenášať cukor k tkanivám a orgánom v ľudskom tele?

Bunky niektorých tkanív (napr. svalu) potrebujú inzulín na to aby sa cukor mohol metabolizovať (spracovávať) v bunke. Aj preto počiatočným príznakom diabetu 1. typu (nedostatok inzulínu) je únava a nevýkonnosť. Našťastie bunky mozgu dokážu spracovávať cukor aj bez prítomnosti inzulínu.

Cukrovka druhého typu ale už nie je záležitosťou len starších ľudí, už ju dostávajú aj mladší, dokonca deti

V Európe tvorí diabetes 2. typu približne 1,5 % diabetu v detskej populácii. Diabetes 1. typu je v detskom veku oveľa častejší, zisťujeme ho až v 95 %-ách. Zvyšok tvoria špecifické typy diabetu, ako je geneticky podmienený diabetes alebo diabetes pri cystickej fibróze.

Aké sú príznaky nízkeho a vysokého cukru v krvi?

Príznaky nízkeho cukru v krvi prichádzajú náhle a je ich potrebné čím skôr riešiť potvrdením hypoglykémie (nízkeho cukru v krvi) na glukometri a konzumáciou sacharidov. Objavuje sa potenie, slabosť, točenie alebo bolesti hlavy, búšenie srdca, tras rúk, hlad, zreničky bývajú rozšírené. Nevýhodou je, že malé deti často nedokážu hlásiť príznaky hypoglykémie, jediným príznakom môže byť potenie a rozšírené zreničky. Naopak, príznakom vysokého cukru v krvi je nadmerné močenie, môže sa pridružiť smäd, bolesti brucha, tiež slabosť a nevýkonnosť.

Pri predispozicii na DM 1.typu je vacsi predpoklad na ziskanie DM 2.typu? Ako tomu predist?

Nie. Ak je však zistená genetická predispozícia na diabetes 1. typu, základom životného štýlu by mala byť správna životospráva a primeraná pohybová aktivita.

Ked nemam ziadne priznaky, ale v rodine mame dedicnu cukrovku, je potrebne preventivne vysetrenie?

To, či je potrebné preventívne vyšetrenie, by mal posúdiť Váš praktický lekár. Aj bezpríznakoví môžu vyžadovať preventívne vyšetrenie, najmä ak majú nadváhu alebo obezitu. Pri objavení sa možných príznakov cukrovky ako je nadmerné močenie a nadmerné pitie tekutín s únavou a poklesom hmotnosti je potrebné vyšetriť hodnotu cukru v krvi a v moči (spolu so stanovením ketolátok) čo najskôr.


Bojisko: črevo. Nepriateľ: neznámy.

V pripade, ze pri zhorsenom stave pri ulceroznej kolitide chcem potraviny so supkou, resp. zrnieckami, napr. paradajky alebo hrozno, je mozne ich pripravit (uvarit, spracovat) tak, aby nesposobovali komplikacie?

Pri ulceróznej kolitíde nie sú zásadné obmedzenia diéty, treba posudzovať jednotlivo.

Existuje výživový poradca pre pacientov s Crohnovou chorobou?

Nemám informáciu, že by sa poskytovali špecificky konzultačné služby pre pacientov s Crohnovou chorobou. Na Slovensku je vo všeobecnosti málo nutricionistov.

Po dlhodobo neúspešných pokusoch o identifikáciu mojich bolestivých problémov s trávením to lekári uzavreli ako psychosonatický problém. Napriek tomu, že priznali, že diagnostika črevných chorôb nie je stopercentná. Nie je to alibizmus?

K tomuto sa bohužiaľ neviem cez email vyjadriť.

Môžu tieto zápalové ochorenia vzniknúť aj z intolerancií (pokiaľ sú sprievodným znakom časté črevné problémy)?

Nie

Dá sa transplantovať črevo?

Áno, ale nie na Slovensku

Robíte genetické rozbory črevnej mikroflóry (OTU)?Robí sa genetický rozbor zápalu?

Nie

Su zeny nachylnejsie na IBD?

Nie

Vás pohľad na dlhodobé užívanie liekov napríklad imuran? Neznižuje sa cašom jeho účinok?

Dlhodobé užívanie liekov pri črevných zápalových ochoreniach je vo väčšine prípadov nevyhnutnosť. Účinok časom neklesá a pokiaľ pacient liek dobre toleruje, môže ho užívať aj desiatky rokov.


Medzi prvými na svete...žiaľ v rakovine

Aké sú štatistiky prežívania žien s rakovinou prsníka po 5 rokoch?

Pacientky s nemetastatickým karcinónom prsníka, ktorý sú v remisii tj. bez ochorenia majú po 5 rokoch, velmi malú pravdepodobnosť návrat ochorenia, ktorá však nie je nulova, a to je aj dovod, preco su dalej dispenzarizovane (sledované) onkológmi aj po 5 rokoch od operacie prsnika.

Preco este neexistuje mailing list kde by sa pacienti vedeli prihlasit na odoberanie oznamov o dostupnych vysetreniach?

Toto je otázka na zdravotné poistovne.

Ako je to s tymi hormonmi pan prof. Mego? Som 100% progesteron aj 100 % estrogen zavisla pacientka s ca prsnikom.

Prítomnosť hormonálnych receptorov tj estrogénových a progesteronových receptorov v nádore, je jednak prognostický faktor, tj. nádory ktoré majú tieto receptory su menej agresivne s lepšou prognozou a zárove sú aj prediktiívny faktor, tj. hovoria nám, ze použitie hormonálnej liečby (tamoxifen, inhibítori aromatázy) u takýchto nádorov znižuje riziko návratu ochorenia približne o 40%.

Videá

Záznam z diskusií v Dr. Stan na festivale Pohoda.

Get Early-bird Tickets

Ako žiť so sclerosis multiplex?

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Cholesterol - tichý zabijak

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Stres, depresie a syndróm vyhorenia – Aby POHODOU pohoda neskončila

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Neberme si orgány do neba

Sledovať

Get Early-bird Tickets

V zdravom tele zdravý sex

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Ste Áčko, alebo len Béčko, či Nula? / Keď krvinky nie sú v pohode...

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Keď máš jarnú letargiu, spoznaj svoju alergiu

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Cukrovka 2 typov. Ktorej vieme predísť?

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Bojisko: črevo. Nepriateľ: neznámy

Sledovať

Get Early-bird Tickets

Medzi prvými na svete...žiaľ v rakovine

Sledovať

Diskutéri

ARO (Aktívne Rečnícke Oddelenie) je diskusná časť stanu, v ktorej prebiehajú diskusie s lekármi a inými odborníkmi.

Speaker

06/07/2018 - 9:30

Darina Slezáková
Ako žiť so sclerosis multiplex?

Speaker

06/07/2018 - 11:00

Branislav Vohnout
Cholesterol - tichý zabijak

Speaker

06/07/2018 - 13:00

Vanda Valkučáková
Stres, depresie a syndróm vyhorenia – Aby POHODOU pohoda neskončila 

Speaker

06/07/2018 - 15:00

Zuzana Žilinská
Neberme si orgány do neba

Speaker

06/07/2018 - 15:00

Martin Chrastina
Neberme si orgány do neba

Speaker

06/07/2018 - 17:00

Dana Šedivá
V zdravom tele zdravý sex

Speaker

06/07/2018 - 17:00

Igor Bartl
V zdravom tele zdravý sex

Speaker

07/07/2018 - 9:30

Viera Fábryová
Ste Áčko, alebo len Béčko, či Nula?

Speaker

07/07/2018 - 9:30

Ľuboš Drgoňa
Keď krvinky nie sú v pohode...

Speaker

07/07/2018 - 11:00

Miloš Jeseňák
Keď máš jarnú letargiu, spoznaj svoju alergiu

Speaker

07/07/2018 - 13:00

Miriam Čiljaková
Cukrovka 2 typov. Ktorej vieme predísť?

Speaker

07/07/2018 - 13:00

Vladimír Uličiansky
Cukrovka 2 typov. Ktorej vieme predísť?

Speaker

07/07/2018 - 15:00

Tibor Hlavatý
Bojisko: črevo. Nepriateľ: neznámy.

Speaker

07/07/2018 - 17:00

Michal Mego
Medzi prvými na svete...žiaľ v rakovine

Speaker

07/07/2018 - 17:00

Juraj Pechan
Medzi prvými na svete...žiaľ v rakovine

Program

Program na ARO a JIS

9:30

Speaker

Speaker

Ako žiť so sclerosis multiplex?

Život človeka s roztrúsenou sklerózou môže byť kvalitnejší ako život zdravého človeka. Klišé, kecy? Ok, tak poď do toho a podiskutuj s nami. V Dr. Stan vyhrávajú fakty.

9:30-10:30

10:30 - 11:00 Aktivity v JIS


11:00

Speaker

Cholesterol - tichý zabijak

O liečení cholesterolu podľa dôkazov a nie dojmov sa budeme rozprávať v Dr. Stan.

11:00-12:00

12:00 - 13:00 Aktivity v JIS


13:00

Speaker

Speaker

Stres, depresie a syndróm vyhorenia – Aby POHODOU pohoda neskončila 

Objavia sa v živote často náhle, bez pozvania ci varovania a oberú nás o všetko príjemné. Na oplátku vyčarujú čiernobiely nepríjemný svet...Úzkosť, depresia, vyhorenie - nevítaní spoločníci... Kto to sú a ako s nimi zatočiť? - o tom príďte s nami diskutovať do Dr. Stan.

13:00-14:00

14:00 - 15:00 Aktivity v JIS


15:00

Speaker

Speaker

Speaker

Neberme si orgány do neba

V Európe čaká (je v ohrození života) na transplantáciu životne dôležitého orgánu vyše 150.000 ľudí. To je cca 290 plne naložených Airbusov A380. 290 obrovských lietadiel s ľuďmi idúcimi na smrť. Oni ale nemusia zomrieť. Stačí tak málo. Celosvetový nedostatok orgánov vhodných na transplantáciu je dôsledok nedostatočnej komunikácie, slabej informovanosti laickej (no neraz aj odbornej) verejnosti, ako aj predsudkov a bulvárnych fám. Poďme sa preto o nádeji na život pre týchto ľudí spolu porozprávať. Niekedy totiž smrť nemusí znamenať koniec...

15:00-16:00

16:00 - 17:00 Aktivity v JIS


17:00

Speaker

Speaker

V zdravom tele zdravý sex

Príďte s nami diskutovať o príčinách a možnostiach terapeutického ovplyvnenia mužských a ženských sexuálnych dysfunkcií. Nehanbite sa spýtať otázky, ktoré Vás zaujímajú.

17:00-18:00

18:30

Speaker

Silné reči: súboj komikov

Jano Gordulič a spol

18:30-20:00

9:30

Speaker

Speaker

Ste Áčko, alebo len Béčko, či Nula? / Keď krvinky nie sú v pohode...

Ste Áčko, Béčko, Ábečko alebo len Nula? Nevadí. Všetkých Vás potrebujeme, každá krvná skupina je vítaná. Najmä tá Nula, prečo? Dozviete sa. A ak darujete krv, mnohí ľudia sa stanú doslova Vašim pokrvným bratom alebo sestrou. A ak raz budete potrebovať krv, cenu takého daru oceníte sami...

Ak si myslíš, že leukémia je nevyhnutne smrteľná... Ak veríš, že lymfómy sú súrodenci ufónov... Ak chceš počuť, či sú leukocyty bezcitné.... Ak chceš vedieť, že krvinkami možno liečiť krvinky... Možno menej a možno viac: Dr. Goňa v Dr. Stan

9:30-10:30

10:30 - 11:00 Aktivity v JIS


11:00

Speaker

Keď máš jarnú letargiu, spoznaj svoju alergiu

113 miliónov...ľudí....trpí v Európe na alergickú nádchu a prieduškovú astmu....nárast pokračuje, ide priam o epidémiu modernej doby.... Čo robiť, ak som alergický? Ako hľadať a pátrať po príčinných alergénoch? Ako predchádzať vzniku alergie? Ako zlepšiť priebeh a zabrániť zhoršovaniu? Ako sa liečiť? Dá sa spoľahnúť na lieky a spreje? Viem aj ja pomôcť v liečbe alergie? Môže alergia zabíjať? Novinky, aktuality, zaujímavosti a vyvrátenie mýtov o alergiách (pozn.: nie všetko, čo sa hovorí, je pravda...).... to všetko v Dr. Stan :-)

11:00-12:00

12:00 - 13:00 Aktivity v JIS


13:00

Speaker

Speaker

Cukrovka 2 typov. Ktorej vieme predísť?

„Dolce vita“ deťom s diabetom O tom, čo robiť, aby sa deťom s diabetom žilo lepšie. O tom, či sú sladkosti zakázané. O tom, že každé meranie cukru v krvi môže liečiť. A ešte mnoho iných zaujímavostí...

13:00-14:00

14:00 - 15:00 Aktivity v JIS


15:00

Speaker

Bojisko: črevo. Nepriateľ: neznámy.

Dnes sa lieči na Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu na Slovensku viac ako 15 tisíc prevažne mladých ľudí. Prečo výskyt týchto chorôb stúpa? Ako sa tieto záhadné ochorenia diagnostikujú? Ako sa liečia? A hlavne ako sa vyrovnať s celoživotným ochorením?

15:00-16:00

16:00 - 17:00 Aktivity v JIS


17:00

Speaker

Speaker

Medzi prvými na svete...žiaľ v rakovine

Bohužiaľ vo výskyte kolorektálneho karcinómu sme na prvých miestach na svete. Nedostatočná je prevencia, neuspokojivé sú výsledky. A pritom včasné formy by sa dali lepšie zachytiť. Čo môžeme vykonať pre včasnejšiu diagnostiku a úspešnú liečbu?

17:00-18:00

Floorplan

Stan ARO a JIS

Pacientske združenia v Dr. Stan

Byť členom združenia znamená - nebyť sám pri zvládaní ochorenia. Je fajn získať informácie o svojej diagnóze od ľudí, ktorí majú rovnaký zdravotný problém, ale aj od odborníkov, ktorí s pacientskymi organizáciami spolupracujú.

Skleróza multiplex

Speaker

  • www.spolumozeme.sk
  • www.szsm.sk

Diabetes

Speaker

  • www.zds.sk
  • www.sdia.sk

Crohnova choroba

Speaker

  • www.crohnclub.sk

Transpalantológia

Speaker

  • www.darzivota.sk
  • www.sedemzivotov.sk

PARTNERI A SPOLOČNOSTI

Ďakujeme za spoluprácu

Team Member
Mgr. Klára Steiningerová
marketingová špecialistka

Mobil: 0911 038 002

Team Member
Ing. Dana Lakotová
marketingová manažérka

Mobil: 0903 224 625